Yeni adresimiz www.tafdi4.com olmuştur.

Harakiri, 1962 yapımı Akira Kurosawa tarafından yönetilen bir drama filmidir. Hikayesini Jean Dréville'in bir Fransız filminden esinlenerek yaratan Kurosawa, klasik türünün yenilenmiş bir versiyonunu bir Türk filmine benzetmeyi başarıyor.

Film, feudallik yüzyılarından günümüze sürmüş Türkiye'nin o zaman ki sosyal göçüne eş zamanlı olarak odaklanmıştır. Hikaye, kendi topluluklarına bağlı olan etkin bir samurai olan Hanshiro Tsugumo'nun hikayesini konu edinmektedir.

Tsugumo, Jiyugaoka Han senkoku'ya samurai olarak gelerek eski kodları uygulayarak hayatını korumaya çalışmaktadır. Bu yeni sosyal tehdidi protesto eden Tsugumo, kendisini hayatının son durumuna getirmeden önce arkadaşlarıyla, hitaplarıyla, ailesiyle, yasalara ve diğer yükümlülüklerine bağlı kalmayı kutsal görmektedir.

Ancak tesadüfen ailesi hakkında asılsız bir söylenti öbeklenince, Tsugumo umutsuzluk içine düşer. Ailesini silahsız olarak tek tek harika ölümüne meydan okumak için kendisini zorunlu davranır, çünkü intikam çok büyük bir ödün gerektirir.

Sonunda Tsugumo, intikamı almak için riske girdiği Marcusuzui Han ile alay eder ve beklenmedik bir sonuç alır. Buna göz yumacak olsalar bile, diğer samuraylar, nobleluğu ve adalet anlayışının adil davrandığını kanıtlamak için atılan hamleler hakkında hükümdar için öğünler vermek durumunda kalırlar.

Kurosawa, büyük bir samurai klasiğine imza atan aynı zamanda insani agzını da vurgulayan filmin ilhamını geleneğini koruyan samurai kodu ve kahramanlık anlayışından yaptı. Harakiri, yerel sinema tarihinde muhteşem bir değişimin temelini oluşturan gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Eklenme Tarihi
Güncelleme Tarihi
IMDB Puanı 8.6
IMDB Oy Sayısı 64.272
Süre
Yapım Yılı 1962
Tür Aksiyon Dram Gizem
Yönetmen Masaki Kobayashi
Senaryo Yasuhiko Takiguchi Shinobu Hashimoto
Oyuncular Tatsuya Nakadai Akira Ishihama Shima Iwashita

Film Hakkında Yorum Yapmak İster Misin?